Większość ludzi uczy się najskuteczniej poprzez doświadczenia. Gdy znajdujemy się w sytuacji, w której niezbędne są pewne umiejętności uświadamiamy sobie co jest źródłem naszej efektywności lub czego nam brakuje, aby uzyskać oczekiwane efekty. Drugi ważny element to emocje, które zwiększają zaangażowanie i koncentrują uwagę na zadaniu, które jest do wykonania. Oba warunki spełniają symulacje i gry biznesowe, wpisując się w ideę "experiential learning" - nauki poprzez działanie, i konfrontację z własnymi przekonaniami.
Polecane symulacje
Jak to robimy: Symulujemy funkcjonowanie organizacji złożonej z kilku działów. Każdy z tych działów ma unikalne zadania i dysponuje określonym pakietem informacji. Współpraca wewnątrz działów oraz współpraca i wymiana informacji pomiędzy działami jest konieczna do osiągnięcia celu głównego, który stoi przed firmą. Wpływ na wynik końcowy mają postawy pracowników, ich zaangażowanie, kreatywność, jakość komunikacji, sposób planowania pracy, podział zasobów, skuteczność zarządzania. Pokazujemy czynniki wpływające na efektywność działań w kontekście całej organizacji, jej poszczególnych działów oraz w wymiarze jednostkowym: członka zespołu i menedżera. Czas trwania symulacji to 1 dzień.
Zakres zastosowań: Symulacja najlepiej sprawdza się w procesach budowania zespołu i usprawniania komunikacji. Pokazuje także jak rodzaj i jakość działań podejmowanych przez menedżera przekłada się na efektywność i zaangażowanie członków zespołu oraz poziom realizacji zakładanych celów biznesowych. W zależności od Państwa potrzeb, możemy skoncentrować się na wybranych umiejętnościach i wzmocnić wybrane elementy poprzez wprowadzenie dodatkowych zadań dla uczestników o różnorodnym stopniu komplikacji i wpływu na cel główny gry.
Czego uczymy:
- Planowania działań i efektywnej organizacji pracy w odniesieniu do postawionego celu i dostępnych zasobów
- Przydzielania zadań, odpowiedzialności, narzędzi
- Kontrolowania jakości i tempa pracy oraz uzyskiwanych wyników
- Radzenia sobie z różnorodnością zadań i nieoczekiwanymi zdarzeniami
- Ustalania standardów efektywnej współpracy
- Budowania ducha zespołu, wspierania zaangażowania, łagodzenia konfliktów
- Udrażniania procesu komunikacji w zespole
- Rozwijania twórczego myślenia
- Radzenia sobie ze stresem
Jak to robimy: Tworzymy mikrorynek, wiernie odzwierciedlający polskie realia biznesowe. Wiedza o mechanizmach rządzących tym rynkiem, myślenie strategiczne, odwaga w podejmowaniu decyzji, przewidywanie przyszłości oraz minimalizowanie ryzyka prowadzą do zwycięstwa. Pomagamy zrozumieć biznes w jego szerszym aspekcie - z perspektywy przedsiębiorcy, ale udzielamy także odpowiedzi na pytania, które stawia sobie na co dzień handlowiec: Czy inwestować w tego klienta? Jeśli dać rabat to jakiej wysokości? Ile muszę sprzedać, aby zrekompensować spadek marży? Jak powinienem negocjować, żeby zrealizować swoje cele? Czas trwania symulacji to 1 lub 2 dni.
Zakres zastosowań: W zależności od Państwa potrzeb, w trakcie symulacji kładziemy nacisk na rozwój wybranych umiejętności. Paleta możliwości jest bardzo szeroka i obejmuje praktycznie wszystkie aspekty prowadzenia biznesu.
Czego uczymy:
- Ustalania celów, planowania działań i efektywnej organizacji pracy
- Budowania relacji biznesowych z klientami
- Negocjowania w jego praktycznym wymiarze
- Przeprowadzania analiz finansowych (w tym: rachunku zysków i strat, analiz progu opłacalności inwestycji)
- Przewidywania i rozwiązywania problemów z płynnością finansową, także poprzez system dotacji, kredytów, pożyczek, etc.
- Analizowania ryzyka i podejmowania strategicznych decyzji dotyczących inwestowania
- Znajomości kalendarza "złotych" terminów przedsiębiorcy, a co jeszcze ważniejsze, konsekwencji ich niezachowania
- Rozumienia systemu podatkowego oraz systemu ubezpieczeń społecznych
- Rozumienia praw i obowiązków przedsiębiorcy regulowanych przez Prawo Pracy