
Ludzie to kluczowy zasób firmy. Ich wiedza, umiejętności i motywacja często są czynnikiem decydującym o sukcesie biznesowym. Realizacja strategii organizacji zależy od zdolności pozyskania i optymalnego wykorzystania istniejących zasobów ludzkich. W tym aspekcie niezwykle ważne jest zapewnienie trafności procesów oceny pracowników pod kątem planowania rozwoju, sukcesji, przesunięć czy redukcji oraz skuteczności w pozyskiwaniu zasobów z zewnątrz lub wewnątrz organizacji.
Skuteczność podejmowanych działań rozwojowych zależy od tego, w jakim stopniu wpisują się one w rzeczywiste potrzeby organizacji oraz uwzględniają jej specyfikę. Z tego względu etap przygotowawczy ma bardzo duże znaczenie dla końcowego sukcesu. Bez rzetelnej analizy i diagnozy zasobów, którymi dysponuje organizacja trudno o jakościową zmianę zachowań pracowników, zauważalną w dłuższej perspektywie czasowej.
Jak to wygląda w praktyce?
Decyzje w obszarze pracy z ludźmi są najczęściej podejmowane w ramach jednego z trzech procesów decyzyjnych:
- Wants-based approach
- Needs-based approach
- Results-based approach
W przypadku pierwszego podejścia ważne jest to, czego chcą ludzie. Decyzje szkoleniowe są podejmowane na bazie informacji zebranych od pracowników, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na szkolenie z określonego tematu. Czasami oczekiwanie przybiera formę: Chcemy coś ciekawego…, coś czego jeszcze nie było…
Takie podejście dobrze się sprawdza, w przypadku gdy najważniejsze jest utrzymanie motywacji pracowników, a szkolenie ma bardziej charakter nagrody niż działania rozwojowego.
W przypadku drugiego podejścia ważne jest to, czego potrzebują ludzie. Potrzeby definiuje się na bazie analizy zachowań i diagnozy luk kompetencyjnych w odniesieniu do kryteriów ustalonych wcześniej. To najbardziej popularna praktyka, w której spostrzeżenia przełożonych i działów HR, standardy pracy, czy modele kompetencyjne są najczęściej wyznacznikiem stanu pożądanego. I tu pojawia się pytanie: na ile potrzeby zdefiniowane w taki sposób adresują rzeczywisty problem biznesowy?
I jest wreszcie trzecie podejście, bazujące na tym, czego potrzebuje biznes. W tym podejściu kluczowe jest znalezienie związku między problemem biznesowym a zachowaniami pracowników. Dopiero po odpowiedzi na pytanie o to, co w największym stopniu przyczynia się do realizacji celów biznesowych, możemy zaplanować działania rozwojowe.
Najbliższe naszej filozofii działania jest podejście trzecie. Daje ono największą szansę wyjścia poza utarte schematy oraz uzyskania wymiernych efektów realizowanych szkoleń. Znalezienie związku między efektami biznesowymi a zachowaniami pracowników wymaga rzetelnej diagnozy kompetencji pracowników ale dodatkowo analizy KPI’s i barier efektywności związanych zarówno z działaniem ludzi, jak i funkcjonowaniem organizacji.
Nasze narzędzia badawczo-rozwojowe:
- Audyty w miejscu pracy
- Grupy fokusowe
- Testy wiedzy on-line
- Assessment/Development Centre
- Feedback 360
- Badania kultury organizacyjnej
- Badania zaangażowania pracowników
- Ocena 360 stopni
- Mystery Client
- Testy psychometryczne
- Analiza zachowań DiSC Classic, Extended DISC, Facet5
- Autonom Talent
- PRISM Brain Mapping
- Agility Profile
Pomożemy Ci zdiagnozować problem, wesprzemy Cię w realizacji działań, które dadzą Ci lepszy wgląd w zjawiska i procesy zachodzące w Twojej organizacji. Dostarczymy informacji, które umożliwią Ci podejmowanie trafnych decyzji dotyczących rozwoju pracowników i wprowadzania zmian organizacyjnych.